Kostik Soda Pul / ince parça

Caustic Soda

Kostik Soda Pul Spesifikasyonu / Özellikleri

NaOH 98% Min
Na2C03 1% Max
Cell 4 Cell 5
Hg Nil Nil
Na2s04 2 ppm Max
Ni: Fe 5 ppm Max
NaCI 100 ppm Max
Si02 100 ppm Max
NaCI03 15 ppm Max

Analiz sertifikası / BelgesiC

AS Numara: 1310-73-2
EC Numara: 215-185-5

Product Description:

Kostik Soda (Sodyum Hidroksit) pulları, Membran teknolojisi ile üretilen sıvı Kostik Soda’nın buharlaştırılmasıyla elde edilen, beyaz renkli, higroskopik, suda çözünen bir üründür.

Kostik Sodanın Özellikleri

Moleküler formül NaOH
Molekül ağırlığı 40.00
Özgül ağırlık 1,48 (%45 konsantrasyon) 1,50 (%50 konsantrasyon)
Erime noktası 9 C (%45 konsantrasyon
Kaynama noktası 136~ 137 C (%45 konsantrasyon)
Buhar basıncı 3.24 mmHg (20 C, %45 konsantrasyon) : NaOH
Molekül ağırlığı 40.00

Kostik Soda'nın Genel Özellikleri

Kostik soda, güçlü alkalilerin en tipik olanıdır. Patlama veya tutuşma tehlikesi olmamasına rağmen hidroklorik asit gibi çeşitli asitlerle reaksiyona girer. asit ve nötralize edilir ve önemli ölçüde ekzotermik nötralizasyon ısısı üretir. Alüminyum, kalay ve çinko gibi metalleri aşındırır. Bu süreçte, patlayıcı bir gaz gibi davranma potansiyeline sahip hidrojen üretir. Oldukça higroskopiktir ve nemi, karbon dioksiti veya kükürdü emer. havadaki dioksit. Aynı zamanda oldukça sıvıdır ve oluşturmak için nemi emer. sulu bir çözelti. Sıvı kostik soda seyreltildiğinde önemli miktarda ısı üretir. seyreltme. Bu hızla güçlü ısı ürettiğinden ve sonuçta ortaya çıkan çözüm İçine dikkatsizce su dökülürse sıçrayabilir, dikkatli olunmalıdır. Kostik soda hayvansal lifleri kolayca ayrıştırır. Bitki lifleri aynı zamanda Ayrışmış, hayvansal liflerden daha yüksek bir dirence sahiptirler. Kostik soda ile korozyona dayanıklı malzemeler arasında paslanmaz çelik, çelik-epoksi reçineler ve elyaf takviyeli plastikler, çelik ve kauçuk astarlı çelikler en çok sıklıkla kullanılan.

Genel önlemler

Herhangi bir suyu temizlemek için büyük miktarlarda suyu tahliye edebilecek bir tesis kurun. yanlışlıkla sızan veya dökülen kostik soda. Kostik sodanın sızmaması için dikkatli kullanılması gerekmekle birlikte, sızıntı durumunda Bölüm VI’daki prosedürleri takip edin. Katı kostik soda bir tamburdan çıkarılırken, tamburun ek yerini kesin. Tamburdan alınan katı kostik soda nemi hızla emdiği için atmosferden kayganlaşır, üzerinde kaymamaya özen gösterin. Sıvı kostik soda durumunda, tamburun kapağını dikkatli bir şekilde çıkarın. dik konuma getirin ve bir nipel borusu bağlayın. Tamburu hava tahliye valfi yukarı bakacak şekilde yatırın ve tambura hava vermek için valfi gevşetin, ardından sıvıyı çıkarmak için valfi açın.

Kostik Soda'nın İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri

Kostik Soda’nın İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri Alkaliler, yapışan alkali tamamen çıkarılmadıkça yavaş yavaş derin dokulara nüfuz edebilen proteinler üzerinde parçalayıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle göz bir alkaliye maruz kalıyorsa, göz dokusu hızla etkilenerek görme azalmasına veya kaybına neden olacağından çok dikkatli olunmalıdır. Seyreltik bir çözelti bile, deri ile tekrar tekrar temas ederse deri dokusunu etkileyebilir, bu da dermatite veya kronik egzamaya neden olabilir. Çözeltinin konsantrasyonu yüksekse, etkilenen doku hızla ayrışır. Solüsyon yanlışlıkla yutulursa ağız, boğaz, yemek borusu veya midede iltihaplanmaya neden olur. Kostik soda tozunun veya sisinin solunması, solunum yollarında çeşitli derecelerde yaralanmalara neden olur. Bu nedenle, bir çalışma alanında havada bulunan izin verilen kostik soda tozu veya sisi konsantrasyonu 2 mg/m’ (üst sınır) olarak belirtilir.